Kultura i sport

Igor Grontkowski 3TIC


Sport

pobraneProces budowania potencjału sportowego a później wyników sportowych rozpoczyna się od szerokiego szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. Odbywa się to w klubach i związkach sportowych. Ma ono zróżnicowany charakter w zależności od poziomu i kwalifikacji szkoleniowców, a także możliwości finansowych klubów i posiadanej bazy.
W mieście funkcjonuje średnio ok. 50 klubów sportowych – stowarzyszeń kultury fizycznej.
Liczbę ćwiczących i biorących udział w zajęciach sportowych stanowi ponad 8.000 osób, z czego zdecydowaną większość stanowią dzieci i młodzież. Warunkiem uzyskiwania dobrych wyników sportowych we wszystkich grupach i kategoriach wiekowych jest systematyczne szkolenie w procesie kariery sportowej. Doskonalenie i utrwalanie szkolenia podstawowego odbywa się w systemie szkolenia wojewódzkiego młodzików, juniorów a także na obozach i konsultacjach.
W dziedzinie sportu dzieci i młodzieży szkolnej oprócz pozaszkolnych klubów sportowych funkcjonują w Koszalinie dwie grupy organizacji:

  • Miejski Szkolny Związek Sportowy działający od 1957 roku jest organizatorem systemów imprez i zawodów dla dzieci oraz młodzieży uczącej się we wszystkich typach koszalińskich szkół. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi związku są regulaminowe szkolne kluby sportowe SKS (działające zgodnie ze statutem krajowego i wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego), które zrzeszają w szkołach około 2.700 uczniów.
    Młodzież uczestniczy w rywalizacji sportowej w wielu dyscyplinach w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, Gimnazjadzie i Licealiadzie.
  • Międzyszkolne Kluby Sportowe i Uczniowskie Kluby Sportowe, które łącznie zrzeszają około 1.500 osób.
    Podkreślić należy dobre wyniki sportowe uzyskiwane m.in. przez MKS “Znicz” (pływanie) i MKKS “Żak”( koszykówka).
    Podstawowym zadaniem sportu szkolnego jest program imprez SZS dla wszystkich szkół: Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Gimnazjada i Licealiada.